Ολυμπιακοί Αγώνες: Οι ελληνικές συμμετοχές της ημέρας (27/7)

0
1

Αυτό είναι το σημερινό πρόγραμμα (27/7) των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες. 

 

Η 5η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, την Τρίτη (27/7) θα είναι και αυτή γεμάτη από Ελλάδα καθώς θα αγωνιστούν επτά Έλληνες κι Ελληνίδες αθλήτριες σε ατομικά αγωνίσματα, αλλά και η Εθνική Πόλο.

 

Φυσικά ξεχωρίζουν η “μάχη” της Βασιλικής Καραχάλιου για ένα μετάλλιο στα Laser Radial Γυναικών της ιστιοπλοΐας, αλλά και οι αγώνες του Στέφανου Τσιτσιπά και της Μαρίας Σάκκαρη στον 2ο και 3ο γύρου του μονού ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης θα προσπαθήσει να προκριθεί για πρώτη φορά από τον 3ο γύρου του τουρνουά πινγκ πονγκ, ενώ μπαίνουν στους Αγώνες και οι Αλέξης Ντανατσίδης (τζούντο), Ιωάννης Μιτάκης (ιστιοπλοΐα- Finn Ανδρών) ενώ και ο Δημήτρης Μάρκος θα πάρει μέρος στις προκριματικές σειρές της κολύμβησης (800μ. ελεύθερο ανδρών).

 
Αντίθετα άτυχος στάθηκε ο Κώστας Εγγλεζάκης ο οποίος λόγω ενός τραυματισμού που δεν κατάφερε να ξεπεράσει αποφάσισε να αποσυρθεί.

Όσο για την Εθνική Πόλο μετά τη νίκη της επί της Ουγγαρίας θα αντιμετωπίσει την Ιταλία για τη δεύτερη αγωνιστική.

Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες σήμερα (27/7):

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

800μ. ελεύθερο ανδρών – Προκριματικές σειρές

-Δεύτερη σειρά (14:21): Δημήτρης Μάρκος

ΤΕΝΙΣ

Ariake Tennis Centre Court

-Δεύτερος γύρος μονό ανδρών (05:00): Στέφανος Τσιτσιπάς εναντίον του Φράνσις Τιαφόε (ΗΠΑ)

-Τρίτος γύρος μονό γυναικών (09:00): Μαρία Σάκκαρη εναντίον της Αλίνα Σβιτόλινα (Ουκρανία)

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας A’ ομίλου (09:30): Ιταλία – Ελλάδα

ΤΖΟΥΝΤΟ

Nippon Budokan Mat 1 (05:00-09:30)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προκριματικός γύρος: Αλέξης Ντανατσίδης εναντίον Αντουάν Βαλουά-Φορτιέ (Καναδάς)

-Κατηγορία -81κ. ανδρών: Προημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

11:00 – 13:50

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ρεπεσάζ – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Ημιτελικοί – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Αγώνες για το χάλκινο μετάλλιο – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

Κατηγορία -81κ. ανδρών: Τελικός – Αλέξης Ντανατσίδης (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Tokyo Metropolitan Gym (Table 1)

-Μονό ανδρών: Τρίτος γύρος (04:00): Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Γιούνγκσικ Ζέονγκ (Ν. Κορέα)

-Μονό ανδρών: Γύρος των 16 (10:30-15:30) – Παναγιώτης Γκιώνης (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-Laser Radial Γυναικών – Ιστιοδρομίες 5-6 (06:05): Βασιλεία Καραχάλιου – ιστιοδρομία 5

Kamakura

-Finn Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-2 (07:05): Ιωάννης Μιτάκης – ιστιοδρομία 1

Πηγή